EGUTEGI OFIZIALA

Deskarga EGITARAUA.pdf

Ekonomia Kritikoaren Politikari buruzko Nazioarteko Kongresuan mundu osoko hainbat txokotatik datozen pertsonek osatutako talde anitz eta heterogeneoa izango dugu. Gure antolakuntza-taldeak, programa garatzeko ardura jasoz, parte-hartzaileei zein entzuleei Marxen pentsamoldearen gain ikuspegirik ahalik eta anitzena eta aberasgarriena esiantzeko asmoz. Gure programak, beraz, Kongresuan aurkeztuko diren mota askotariko aurkezpenak biltzen ditu (ponentziak, komunikazioak, eztabaida-mahaiak); honela, jakintza partekatu eta komunitatea eraikitzeko asmoa dugularik.

Martxoak 1 Osteguna
- -
9:00 Harrera eta informazio-banaketa
10:00 ONGI-ETORRI AGURRA eta AURKEZPENA
- -
A BLOKEA BIZITZA, LANA ETA LANAREN HARRERA ETA HEDAPENA
10:30 1. SAIOA - Gareth Stedman Jones (Univ. of Cambridge) / Michael Heinrich (HTW, Berlin)
- -
12:00 ATSEDENALDIA
- -
12:30 2. SAIOA - Roswitha Scholz (Krisis, Exit!) / Constantino Bértolo (editor)
- -
14:00 BAZKARIA
- -
B BLOKEA KAPITALAREN, KAPITAL-METAKETAREN ETA KRISIAREN TEORIAK
16:00 3. SAIOA - Rolando Astarita (UNQ, Buenos Aires) / Miren Etxezarreta (UAB, Barcelona)
- -
17:30 ATSEDENALDIA
- -
18:00 SESION 4 - Xabier Arrizabalo (UCM, Madrid) / Clara Navarro (UCM, Madrid)
- -
19:30 EGUNAREN ITXIERA
- -
Martxoak 2 Ostirala
- -
9:30 Harrera eta informazio-banaketa
- -
- B BLOKEAREN JARRAIPENA
10:00 5. SAIOA - Bob Jessop (Lancaster University) / Rosa Cobo (Universidad de A Coruña)
- -
11:30 ATSEDENALDIA
- -
12:00 6. SAIOA - Jordi Maiso (UCM, Madrid) / César Ruiz (UCM, Madrid)
- -
13:30 BAZKARIA
- -
C BLOKEA PRAKTIKA IRAULTZAILEA EZBAIAN
16:00 1. EZTABAIDA-MAHAIA
- Marxismoa eta ekologia: Ekonomia politikoaren kritika baliagarri al da krisi ekosozialari aurre egiteko?
Gonbidatuak: Ainhoa Etxaide (LAB), Emilio Santiago (Móstoles en Transición), Gorka Torre (BIZI!, Iparralde), Enric Tello (Universitat de Barcelona).
16:00 2. EZTABAIDA-MAHAIA
- Marxismoa eta feminismoa: Bor-borka dagoen eztabaida baten funtsezko ertzak.
Hizlaria: Isabel Benítez (COS eta La Directa kidea).
Gonbidatuak: Ángeles Maestro (Red Roja), Amaia Andrieu (Bilgune Feminista), Ikasle Abertzaleak (sindicato estudiantil), Onintze Goitiz (traductora al euskera de textos de feminismo materialista).
- -
17:30 ATSEDENALDIA
- -
18:00 1. eta 2. eztabaida-mahaietako eztabaidaren jarraipena
- -
19:30 EGUNAREN ITXIERA
- -
Martxoak 3 Larunbata
- -
10:00 3. EZTABAIDA-MAHAIA
- Marxismoa eta nazio-auzia: begirada gaurkotu bat.
Hizlaria: Beltza (ETAko kide ohia)
Gonbidatuak: Jaime Pastor (Viento Sur), Manel Esteve(Endavant), Alaiz Armendariz (ikaslea); Xabier Lasa (Askapena), Beñat Aldalur (Ikasle Abertzaleakeko bozeramaile ohia).
- -
10:00 4. EZTABAIDA-MAHAIA
- Marxismoa eta Komunaren eraikuntza: autogestioa, langile-boterea, kolektibismo autonomoa, bizitza-moduak.
Hizlaria: Dario Azzellini (Workers Control)
Gonbidatuak: Grup de Reflexió per a l’Autonomia (Bartzelona eta Baix Montseny); Errekaleor Bizirik (Vitoria-Gasteiz); ZAD (Notre Dame des Landes, Nantes); Artillería Comunal (Burgos).
- -
11:30 ATSEDENALDIA
- -
12:00 3. eta 4. eztabaida-mahaietako eztabaidaren jarraipena
13:30 JARDUNALDIEN ITXIERA